Novinky

Ford Mustang slaví 50 let limitovanou sérií

sdilej
Tisk

Ford Mustang, jeden z nejúspěšnějších fordů vůbec, letos slaví půl století od svého uvedení na trh. V rámci aktuální, již šesté generace tohoto legendárního vozidla tak budou mít pravověrní fanoušci možnost pořídit si jeho speciální limitovanou edici. Ta bude limitována jak počtem (bude vyrobeno stylově pouze 1964 kusů), tak designem nebo výbavou.

 

Krátký vhled do historie

Sportovní automobil společnosti Ford Motor Company se začal vyrábět v březnu 1964 v továrně firmy v Dearbornu v americkém státě Michigan a už o měsíc později vyjel z fabriky první kus. Oficiálně se Ford Mustang uvedl do společnosti 17. dubna 1964 na Světové výstavě v New Yorku.

Název nové řady navrhl John Najjar podle amerického stíhacího letounu North American P-51 Mustang. Design mustangu pak vycházel z modelu Ford Falcon a stal se základním poznávacím znamením pro zcela novou třídu osobních aut, tzv. pony cars. Jde o kompaktní výkonné sedany, které mají dlouhou přední kapotu a krátkou záď. Takhle kromě Fordu Mustang vypadají třeba Chevrolet Camaro, AMC Javelin nebo Plymouth Barracuda.

 

Všechny generace mustangů

První Ford Mustang byl dvousedadlový roadster, záhy však došlo k jeho přestavbě na čtyřsedadlový, a to zejména kvůli špatným zkušenostem z prodeje dvousedadlového Fordu Thunderbird. Druhá generace (1974–1978) se začala vyrábět v období ropné krize, kdy klesala obliba vozů s velkým podílem na znečišťování ovzduší. Kromě upraveného designu jsou tak tyto vozy charakteristické nižší produkcí emisí, ale také tím pádem slabším motorem.

Třetí generace mustangů se vyráběla mezi léty 1979 a 1993 a byla založena na platformě Fox. Čtvrtá generace (1994–2004) se vyznačuje upuštěním od čtyřválcových motorů – modely byly vybavené šesti- nebo osmiválci. Pátá generace se vyráběla v letech 2005 až 2014 a vzhledem se vracela ke stylu šedesátých let minulého století.

 

Šestá generace a limitovaná série 50 Year Limited Edition

Ford Mustang šesté generace byl představen v prosinci roku 2013. Půjde o první mustang, který se bude prodávat po celém světě a charakterizovat ho bude mimo jiné nezávislé zavěšení kol zadní nápravy.

V rámci oslav padesáti let od uvedení mustangů do výroby vznikla v rámci šesté generace limitovaná edice Fordu Mustang pojmenovaná jako 50 Year Limited Edition. Vozů této série bude vyrobeno symbolicky pouze 1964 kusů, které mají vzhledem připomínat originály právě z roku 1964. Slavnostní auta budou k dispozici pouze ve dvou barevných odstínech – Wimbledon White a Kona Blue –, v základní výbavě naopak bude prakticky celá příplatková výbava.